O terapii
Terapia stacjonarna
Czas terapii jest bardzo intensywnie wykorzystywany, a pobyt w ośrodku nie przypomina pobytu w spa. Wiąże się to z przyjęciem i podporządkowaniem się regulaminowi ośrodka.
Dla kogo powstał Ośrodek Terapii Zielona Żaba?
Uzależnienia bliskich, codzienna gonitwa i stres, brak poczucia bezpieczeństwa i niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dzieciństwie – to często przyczyny depresji i wielu innych, poważnych problemów zdrowotnych. Mamy jednak realny wpływ na to, by zatrzymać to błędne koło. W Zielonej Żabie wiemy, jak pomóc Ci stawić czoła przeciwnościom. Terapia oferowana w naszym Ośrodku skierowana jest przede wszystkim do osób, które:
● zaniżają własną wartość i pewność siebie,
● doświadczyły silnie stresującej sytuacji życiowej,
● odczuwają frustrację i złość w codziennym życiu,
● ciągle wracają do bolesnej przeszłości i mają wrażenie, że utknęli w martwym punkcie,
● doświadczają ciągłego przemęczenia, są przebodźcowane,
● czują się osamotnione i bezsilne
● żyją z osobą uzależnioną i są współuzależnione, są DDA, czyli dorosłymi dziećmi alkoholików.
Jakie korzyści wyniesiesz z terapeutycznego pobytu w Zielonej Żabie?
Zielona Żaba to miejsce, w którym psychoterapia spotyka się z dobroczynną mocą obcowania z przyrodą. A wszystko po to, aby wynieść jak największe korzyści z pobytu w Ośrodku. Są to m.in.:
● poprawa samooceny i własnej sprawczości,
● umiejętność stawiania granic,
● zwiększenie kontroli nad własnym życiem,
● zarządzanie emocjami,
● zmniejszenie poczucia stałego napięcia,
● poprawa uważności i koncentracji,
● techniki walki ze stresem,
● umiejętność zachowania spokoju w trudnych sytuacjach.
Warszawa - Olsztyn
Łódź - Derc
Warszawa - Derc
Terapia promująca wybór
Fot. Marcin Kierul
Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie to problem, który dotyka całej rodziny – żony, mężów, partnerki, partnerów, jak również dzieci i przyjaciół osoby uzależnionej. Takie uzależnienie dotyczy nie tylko alkoholu, który pierwszy przychodzi na myśl, ale także substancji psychoaktywnych, hazardu, seksoholizmu, zaburzeń odżywiania, a nawet Internetu, czy smartfona. Osoby pozostające w bliskiej relacji z osobą uzależnioną żyją w nieprawidłowo funkcjonujących relacjach, odczuwają skutki tej choroby i mierzą się z własnymi problemami emocjonalnymi.
Syndrom współuzależnienia to przede wszystkim utrwalenie wzorców reagowania na zachowanie osoby uzależnionej. Trudne sytuacje, w których dominuje złość, czy agresja mają wpływ na osobę, która stara się dostosować do uzależnionego. Relacje rodzinne ulegają pogorszeniu. Troska o bliskich łączy się z bezradnością i determinuje usprawiedliwianie destrukcyjnego zachowania uzależnionego, w konsekwencji czego nie jest ona świadoma sytuacji, w której się znalazła, a także daje mimowolnie zgodę na powtarzanie tego typu zachowań.
Cechy, które charakteryzują osobę współuzależnioną to, m.in:
● uzasadnianie zachowań osoby uzależnionej,
● potrzeba kontroli sytuacji,
● utrata własnej tożsamości,
● straty psychiczne i zdrowotne, moralne i finansowe,
● brak umiejętności zaspokajania swoich dorosłych potrzeb i podejmowania decyzji,
● brak zaufania,
● natręctwa,
● obsesje,
● skrajne reakcje emocjonalne,
● zaniżanie własnej wartości,
● brak umiejętności stawiania granic,
● uległość i bierność,
● nadmierna liczba obowiązków przejętych od uzależnionego oraz nadmierna odpowiedzialność,
● poczucie bycia ofiarą.
Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia terapii nad zmianą, rozpoznawaniem oraz leczeniem uzależnień (i często leczeniem własnych zaburzeń osobowościowych) jest uzyskanie orientacji w swojej sytuacji życiowej. Dzięki temu, osoba współuzależniona oddaje głos swoim potrzebom i zauważa poziom destrukcji, jaki wnosi w jej życie osoba uzależniona. Zrozumienie przystosowania, jakie wykształciło się we współuzależnionym przez miesiące, a nawet lata, może wyznaczyć koniec irracjonalnej nadziei, że uzależniony “kiedyś się zmieni i wtedy wszystko samo się ułoży”.
Przyjedź do nas
*rozpoczęcie turnusu otwarcia od dnia 06.04.2024 r. jest uzależnione od minimalnej liczby uczestników zapisanych na ten turnus